DoB? |
Pos | Txirrindularia | Taldea | Denbora | |
---|---|---|---|---|
01 | Coutelle Bastien | Amicale Cycliste Bisontine | 01:41:41 | |
02 | Maertens Gauthier | Club Bretagne | + 00 | |
03 | Bauters Arne | Royale Cureghem | + 00 | |
04 | Kielich Timo | Iko Enerthem Beobank | + 00 | |
05 | Richard Maxime | Comite Bourgogne | + 00 | |
06 | Soulie Erwan | Comite Haute-Garonne | + 00 | |
07 | Taillandier Axel | VC Pays de Loudéac | + 00 | |
08 | Lesage Corentin | Auvergne-Rhône-Alpes | + 00 | |
09 | Anselme Renaud | Verandas Willems Crabbe | + 03 | |
10 | Cromheecke Alexander | Onder Ons Parike | + 03 | |
11 | Le Pennec Guerand | Club Bretagne | + 04 | |
12 | Herben Luuk | SPIE Douterloigne | + 04 | |
13 | Debouver Ruben | Onder Ons Parike | + 04 | |
14 | Devanne Antoine | CREF Pays de la Loire | + 04 | |
15 | Champion Thomas | CREF Pays de la Loire | + 04 | |
16 | De Greef Tim | Onder Ons Parike | + 04 | |
17 | Grand Antoine | Auvergne-Rhône-Alpes | + 08 | |
18 | Montauban Jérémy | Equipe France | + 02:41 | |
19 | Magli Filippo | GS Stabbia Ciclismo | + 02:41 | |
20 | Vervloesem Xandres | SPIE Douterloigne | + 02:41 | |
21 | Boileau Alan | Club Bretagne | + 02:41 | |
22 | Innocenti Andrea | GS Stabbia Ciclismo | + 02:41 | |
23 | Pattyn Steven | SPIE Douterloigne | + 02:41 | |
24 | Vanhoof Ward | Acrog Balen | + 02:41 | |
25 | Lefaure Paul | Comite Bourgogne | + 02:41 | |
26 | Vermeersch Florian | Acrog Balen | + 02:41 | |
27 | Delacroix Théo | Comite Bourgogne | + 02:41 | |
28 | Kaesemans Jasper | Royale Cureghem | + 02:41 | |
29 | Barré Louis | Team Nantes Atlantique | + 02:41 | |
30 | Nonnez Théo | Equipe France | + 02:41 | |
31 | Giroflet Augustin | Auvergne-Rhône-Alpes | + 02:41 | |
32 | Roger Gabriel | Languedoc Roussillon | + 02:41 | |
33 | Louvel Matis | Equipe France | + 02:41 | |
34 | Dortland Pierric | Comite Savoie | + 02:41 | |
35 | Vandebosch Toon | Iko Enerthem Beobank | + 02:41 | |
36 | Paquot Tom | Verandas Willems Crabbe | + 02:41 | |
37 | Leclainche Gwen | Team Vulco VCLV | + 02:41 | |
38 | Guernalec Victor | Club Bretagne | + 02:41 | |
39 | Arnoux Corentin | Amicale Cycliste Bisontine | + 02:41 | |
40 | Da Costa Barros Raphaël | Team Vulco VCLV | + 02:41 | |
41 | Lauwens Feddrik | Onder Ons Parike | + 02:41 | |
42 | Bouchery Gaëtan | CREF Pays de la Loire | + 02:41 | |
43 | Warmerdam Max | Languedoc Roussillon | + 02:41 | |
44 | Adam Florian | Verandas Willems Crabbe | + 02:41 | |
45 | Garcia Sergio | Fundacion Contador | + 02:41 | |
46 | Tocaven Fabien | Comite Haute-Garonne | + 02:41 | |
47 | Van Den Plas Jasper | Iko Enerthem Beobank | + 02:41 | |
48 | Smet Jonas | Iko Enerthem Beobank | + 02:41 | |
49 | Taddei Francesco | Team Unicash Cipriani | + 02:41 | |
50 | Bennassar Joan Martí | Fundacion Contador | + 02:41 | |
51 | Loos Stef | Acrog Balen | + 02:41 | |
52 | Renard Alexis | Equipe France | + 02:41 | |
53 | Judas Leo | CREF Pays de la Loire | + 02:41 | |
54 | Hellemose Asbjørn | Team Hammel | + 02:41 | |
55 | Parola Gabriel | Vigor Cycling Team | + 02:41 | |
56 | Dejonghe Len | Iko Enerthem Beobank | + 02:41 | |
57 | Mol Wesley | Acrog Balen | + 02:41 | |
58 | Guillemin Nicolas | VC Pays de Loudéac | + 02:41 | |
59 | Brunetti Leonardo | Team Unicash Cipriani | + 02:41 | |
60 | Fonquerne Cedric | Comite Haute-Garonne | + 02:41 | |
61 | Provost Maximillien | Team Nantes Atlantique | + 02:41 | |
62 | Delphis Thomas | Team Vulco VCLV | + 02:41 | |
63 | Michotte Cyril | Equipe Wallonie | + 02:41 | |
64 | Del Ry Alessandro | Team Unicash Cipriani | + 02:41 | |
65 | Guedon Antoine | Languedoc Roussillon | + 02:41 | |
66 | Cataldo Lorenzo | Team Unicash Cipriani | + 02:41 | |
67 | Du Four Jens | SPIE Douterloigne | + 02:41 | |
68 | Lemmens Sander | Lensworld | + 02:41 | |
69 | Lisarelli Florent | Mimosas Sprint Mandelieu | + 02:41 | |
70 | Garcia Carlos | Fundacion Contador | + 02:41 | |
71 | Sibille Siron Jossua | Amicale Cycliste Bisontine | + 02:41 | |
72 | Jawalapersad Maarten | Lensworld | + 02:41 | |
73 | Quere Tanguy | Comite Bourgogne | + 02:41 | |
74 | Arkesteyn Aron | Royale Cureghem | + 02:41 | |
75 | Capron Rémi | Auvergne-Rhône-Alpes | + 02:41 | |
76 | Lebeau Mathis | Mimosas Sprint Mandelieu | + 02:41 | |
77 | Moine Quentin | Comite Savoie | + 02:41 | |
78 | Boudsocq Antoine | Comite Savoie | + 02:41 | |
79 | Orfanoudakis Emmanouil | Team Nantes Atlantique | + 02:41 | |
80 | Dopchie Felix | Equipe Wallonie | + 02:41 | |
81 | Leoncini Niccolo | GS Stabbia Ciclismo | + 02:41 | |
82 | Baguelin Jocelyn | CC Erneen | + 02:41 | |
83 | Heiduk Kim | Württemberg | + 02:41 | |
84 | Vandebeek Bjorn | Acrog Balen | + 02:41 | |
85 | Gossiaux Thomas | Mimosas Sprint Mandelieu | + 02:41 | |
86 | Lebreton Jacques | Amicale Cycliste Bisontine | + 02:41 | |
87 | Olocco Pietro | Vigor Cycling Team | + 02:41 | |
88 | Marande Martin | CC Erneen | + 02:41 | |
89 | Prunet Antoine | Auvergne-Rhône-Alpes | + 02:41 | |
90 | Schmid Leander | Württemberg | + 02:41 | |
91 | Rossetti Paolo | Vigor Cycling Team | + 02:41 | |
92 | Van der Beken Aaron | Onder Ons Parike | + 02:41 | |
93 | Cockaert Kelvin | SPIE Douterloigne | + 02:41 | |
94 | Fontaine Emerson | Equipe Wallonie | + 02:41 | |
95 | Fattier Florian | Comite Bourgogne | + 02:41 | |
96 | Tourbin Killian | VC Pays de Loudéac | + 02:41 | |
97 | Aposti Leonardo | GS Stabbia Ciclismo | + 02:41 | |
98 | Avadanian Lucas | Amicale Cycliste Bisontine | + 02:41 | |
99 | Grolier Lucas | CREF Pays de la Loire | + 08:48 | |
100 | Minet Antoine | Verandas Willems Crabbe | + 08:50 | |
101 | Lievins Dayvin | Equipe Wallonie | + 08:52 | |
102 | Sidaner Alan | VC Pays de Loudéac | + 08:52 | |
103 | Reina Nathan | Team Vulco VCLV | + 09:01 | |
104 | Korsager Elkjær Nicklas | Team Hammel | + 09:14 | |
105 | Barbaix Dries | Lensworld | + 09:14 | |
106 | Poma Maxime | Languedoc Roussillon | + 09:18 | |
107 | Sable Jules | CC Erneen | + 09:19 | |
108 | Arcangeli Romain | Languedoc Roussillon | + 09:20 | |
109 | Thebault Briac | Club Bretagne | + 09:20 | |
110 | Brustenga Marc | Fundacion Contador | + 09:28 | |
111 | Salliot Lucas | Comite Haute-Garonne | + 09:29 | |
112 | Garel Mathis | VC Pays de Loudéac | + 09:43 | |
113 | Rossi Federico | GS Stabbia Ciclismo | + 09:56 | |
114 | Rigaud Jean Sebastien | Comite Savoie | + 12:16 | |
115 | Chanson Quentin | Team Nantes Atlantique | + 12:16 | |
116 | Coquemont Remi | Team Vulco VCLV | + 13:55 | |
117 | Cerato Vittorio | Vigor Cycling Team | + 13:55 | |
118 | Bruyns Lennerd | Lensworld | + 15:06 | |
119 | Casalegno Alessandro | Vigor Cycling Team | + 15:06 | |
120 | Sorbet Kevin | Comite Haute-Garonne | + 15:06 | |
121 | Denes Theo | CC Erneen | + 15:10 | |
122 | Peeters Siebe | Lensworld | + 16:57 | |
123 | Van Rillaer Witse | Royale Cureghem | + 16:57 | |
DNF | Lippmann Axel | Württemberg | ||
DNF | Benz Pirmin | Württemberg | ||
DNF | De Braekeleer Jef | Royale Cureghem | ||
DNF | Caquineau Le Drogo Soren | Team Nantes Atlantique | ||
DNF | Eriksen Jacob | Team Hammel |
Pos | Txirrindularia | Taldea | Denbora | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | 15 | Champion Thomas | CREF Pays de la Loire | 06:37:04 | |
2 | 1 | Innocenti Andrea | GS Stabbia Ciclismo | + 53 | |
3 | 1 | Renard Alexis | Equipe France | + 01:08 | |
4 | 1 | Vervloesem Xandres | SPIE Douterloigne | + 01:25 | |
5 | 1 | Nonnez Théo | Equipe France | + 01:27 | |
6 | 1 | Louvel Matis | Equipe France | + 01:28 | |
7 | 1 | Magli Filippo | GS Stabbia Ciclismo | + 01:36 | |
8 | 1 | Garcia Carlos | Fundacion Contador | + 01:41 | |
9 | 1 | Mol Wesley | Acrog Balen | + 01:45 | |
10 | 1 | Vanhoof Ward | Acrog Balen | + 01:46 | |
11 | 1 | Barré Louis | Team Nantes Atlantique | + 01:54 | |
12 | 1 | Dopchie Felix | Equipe Wallonie | + 02:12 | |
13 | 1 | Vandebosch Toon | Iko Enerthem Beobank | + 02:13 | |
14 | 1 | Parola Gabriel | Vigor Cycling Team | + 02:20 | |
15 | 1 | Moine Quentin | Comite Savoie | + 02:28 | |
16 | 1 | Warmerdam Max | Languedoc Roussillon | + 02:36 | |
17 | - | Lauwens Feddrik | Onder Ons Parike | + 02:46 | |
18 | 3 | Bauters Arne | Royale Cureghem | + 03:10 | |
19 | 9 | De Greef Tim | Onder Ons Parike | + 03:53 | |
20 | 9 | Anselme Renaud | Verandas Willems Crabbe | + 04:07 | |
21 | 9 | Taillandier Axel | VC Pays de Loudéac | + 04:07 | |
22 | 9 | Herben Luuk | SPIE Douterloigne | + 04:07 | |
23 | 9 | Lesage Corentin | Auvergne-Rhône-Alpes | + 04:36 | |
24 | 11 | Kielich Timo | Iko Enerthem Beobank | + 04:40 | |
25 | 13 | Debouver Ruben | Onder Ons Parike | + 04:52 | |
26 | 17 | Devanne Antoine | CREF Pays de la Loire | + 05:01 | |
27 | 22 | Le Pennec Guerand | Club Bretagne | + 05:25 | |
28 | 9 | Vermeersch Florian | Acrog Balen | + 05:37 | |
29 | 9 | Bouchery Gaëtan | CREF Pays de la Loire | + 05:45 | |
30 | 8 | Lefaure Paul | Comite Bourgogne | + 06:10 | |
31 | 27 | Maertens Gauthier | Club Bretagne | + 06:13 | |
32 | 9 | Guillemin Nicolas | VC Pays de Loudéac | + 06:18 | |
33 | 9 | Pattyn Steven | SPIE Douterloigne | + 06:20 | |
34 | 8 | Boileau Alan | Club Bretagne | + 06:30 | |
35 | 8 | Heiduk Kim | Württemberg | + 06:30 | |
36 | 3 | Sibille Siron Jossua | Amicale Cycliste Bisontine | + 07:18 | |
37 | 3 | Hellemose Asbjørn | Team Hammel | + 07:21 | |
38 | 2 | Van der Beken Aaron | Onder Ons Parike | + 07:27 | |
39 | 2 | Leclainche Gwen | Team Vulco VCLV | + 07:30 | |
40 | 1 | Da Costa Barros Raphaël | Team Vulco VCLV | + 07:32 | |
41 | 1 | Lebreton Jacques | Amicale Cycliste Bisontine | + 07:34 | |
42 | 1 | Arkesteyn Aron | Royale Cureghem | + 07:35 | |
43 | 1 | Del Ry Alessandro | Team Unicash Cipriani | + 07:38 | |
44 | - | Aposti Leonardo | GS Stabbia Ciclismo | + 07:39 | |
45 | - | Guernalec Victor | Club Bretagne | + 07:44 | |
46 | - | Du Four Jens | SPIE Douterloigne | + 07:45 | |
47 | - | Cockaert Kelvin | SPIE Douterloigne | + 07:49 | |
48 | 15 | Cromheecke Alexander | Onder Ons Parike | + 07:53 | |
49 | 1 | Fattier Florian | Comite Bourgogne | + 07:55 | |
50 | - | Boudsocq Antoine | Comite Savoie | + 08:04 | |
51 | - | Paquot Tom | Verandas Willems Crabbe | + 08:09 | |
52 | - | Tocaven Fabien | Comite Haute-Garonne | + 08:16 | |
53 | - | Fonquerne Cedric | Comite Haute-Garonne | + 08:26 | |
54 | - | Michotte Cyril | Equipe Wallonie | + 08:33 | |
55 | - | Avadanian Lucas | Amicale Cycliste Bisontine | + 08:35 | |
56 | - | Montauban Jérémy | Equipe France | + 08:52 | |
57 | - | Fontaine Emerson | Equipe Wallonie | + 08:56 | |
58 | 1 | Delacroix Théo | Comite Bourgogne | + 09:05 | |
59 | 1 | Loos Stef | Acrog Balen | + 09:20 | |
60 | 1 | Leoncini Niccolo | GS Stabbia Ciclismo | + 09:25 | |
61 | 1 | Adam Florian | Verandas Willems Crabbe | + 10:06 | |
62 | 10 | Richard Maxime | Comite Bourgogne | + 10:11 | |
63 | 1 | Garcia Sergio | Fundacion Contador | + 10:43 | |
64 | 10 | Grand Antoine | Auvergne-Rhône-Alpes | + 11:08 | |
65 | 47 | Rossi Federico | GS Stabbia Ciclismo | + 11:16 | |
66 | - | Olocco Pietro | Vigor Cycling Team | + 11:25 | |
67 | - | Marande Martin | CC Erneen | + 11:32 | |
68 | - | Van Den Plas Jasper | Iko Enerthem Beobank | + 11:46 | |
69 | - | Taddei Francesco | - | Team Unicash Cipriani | + 11:48 |
70 | 1 | Tourbin Killian | VC Pays de Loudéac | + 12:15 | |
71 | 2 | Lebeau Mathis | Mimosas Sprint Mandelieu | + 13:25 | |
72 | 3 | Roger Gabriel | Languedoc Roussillon | + 13:48 | |
73 | 3 | Baguelin Jocelyn | CC Erneen | + 14:02 | |
74 | 12 | Coutelle Bastien | Amicale Cycliste Bisontine | + 14:27 | |
75 | 3 | Bennassar Joan Martí | Fundacion Contador | + 15:49 | |
76 | 3 | Judas Leo | CREF Pays de la Loire | + 16:15 | |
77 | 3 | Brunetti Leonardo | Team Unicash Cipriani | + 16:16 | |
78 | 4 | Orfanoudakis Emmanouil | Team Nantes Atlantique | + 16:31 | |
79 | 4 | Kaesemans Jasper | Royale Cureghem | + 17:09 | |
80 | 4 | Vandebeek Bjorn | Acrog Balen | + 17:11 | |
81 | 6 | Provost Maximillien | Team Nantes Atlantique | + 17:20 | |
82 | 6 | Delphis Thomas | Team Vulco VCLV | + 17:22 | |
83 | 18 | Lievins Dayvin | Equipe Wallonie | + 17:30 | |
84 | 5 | Cataldo Lorenzo | Team Unicash Cipriani | + 17:47 | |
85 | 5 | Lisarelli Florent | Mimosas Sprint Mandelieu | + 17:48 | |
86 | 6 | Guedon Antoine | Languedoc Roussillon | + 18:38 | |
87 | 7 | Gossiaux Thomas | Mimosas Sprint Mandelieu | + 19:02 | |
88 | 7 | Dortland Pierric | Comite Savoie | + 19:06 | |
89 | 7 | Smet Jonas | Iko Enerthem Beobank | + 19:08 | |
90 | 7 | Giroflet Augustin | Auvergne-Rhône-Alpes | + 19:11 | |
91 | 8 | Arnoux Corentin | Amicale Cycliste Bisontine | + 19:36 | |
92 | 8 | Capron Rémi | Auvergne-Rhône-Alpes | + 19:59 | |
93 | 8 | Rossetti Paolo | Vigor Cycling Team | + 20:00 | |
94 | 13 | Soulie Erwan | Comite Haute-Garonne | + 20:49 | |
95 | 18 | Sidaner Alan | VC Pays de Loudéac | + 20:50 | |
96 | 7 | Schmid Leander | Württemberg | + 21:40 | |
97 | 16 | Grolier Lucas | CREF Pays de la Loire | + 22:30 | |
98 | 7 | Arcangeli Romain | Languedoc Roussillon | + 25:11 | |
99 | 1 | Poma Maxime | Languedoc Roussillon | + 26:03 | |
100 | 2 | Minet Antoine | Verandas Willems Crabbe | + 27:38 | |
101 | 10 | Jawalapersad Maarten | Lensworld | + 28:40 | |
102 | 10 | Dejonghe Len | Iko Enerthem Beobank | + 28:42 | |
103 | 2 | Garel Mathis | VC Pays de Loudéac | + 29:55 | |
104 | 11 | Quere Tanguy | Comite Bourgogne | + 30:59 | |
105 | 3 | Sable Jules | CC Erneen | + 32:14 | |
106 | 11 | Lemmens Sander | Lensworld | + 32:31 | |
107 | 2 | Thebault Briac | Club Bretagne | + 32:47 | |
108 | 2 | Chanson Quentin | Team Nantes Atlantique | + 32:49 | |
109 | 16 | Van Rillaer Witse | Royale Cureghem | + 33:07 | |
110 | 9 | Prunet Antoine | Auvergne-Rhône-Alpes | + 33:15 | |
111 | 7 | Cerato Vittorio | Vigor Cycling Team | + 33:29 | |
112 | 2 | Korsager Elkjær Nicklas | Team Hammel | + 33:43 | |
113 | 1 | Reina Nathan | Team Vulco VCLV | + 36:17 | |
114 | 1 | Brustenga Marc | Fundacion Contador | + 36:23 | |
115 | 6 | Salliot Lucas | Comite Haute-Garonne | + 42:06 | |
116 | - | Coquemont Remi | Team Vulco VCLV | + 43:39 | |
117 | 1 | Casalegno Alessandro | Vigor Cycling Team | + 44:57 | |
118 | 4 | Barbaix Dries | Lensworld | + 45:43 | |
119 | 1 | Peeters Siebe | Lensworld | + 47:48 | |
120 | 3 | Bruyns Lennerd | Lensworld | + 58:09 | |
121 | 3 | Denes Theo | CC Erneen | + 58:23 | |
122 | 5 | Rigaud Jean Sebastien | Comite Savoie | + 58:34 | |
123 | 3 | Sorbet Kevin | Comite Haute-Garonne | + 01:01:14 |
3. Etapa | 64.8 km
Serrières-de-Briord -> Charnoz
J-2.1
T.Champion | Liderra
X.Vervloesem | Gaztea
M.Louvel | Mendia
A.Cromheecke | Tarteko helmuga