DoB? |
Pos | Txirrindularia | Taldea | Denbora | |
---|---|---|---|---|
01 | Benedetti Gabriele | Work Service Romagnano | 02:39:53 | |
02 | Frigo Marco | Danieli 1914 Cycling Team | + 02 | |
03 | Zanandrea Simone | Northwave - Cofiloc | + 08 | |
04 | Da Costa Barros Raphaël | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 38 | |
05 | Guzzo Federico | Sanvendemiano Cycling Team | + 41 | |
06 | Piccolo Andrea | Team LVF | + 43 | |
07 | Raccani Simone | ASD Borgo Molino Rinascita | + 48 | |
08 | Dresti Nicholas | Team LVF | + 50 | |
09 | Graziato Nicola | GCD Autozai Contri Omap | + 54 | |
10 | Zanei Alessio | Campana Imballaggi | + 57 | |
11 | Baudin Alex | Chambéry Cyclisme Compétition | + 01:11 | |
12 | Emorine Quentin | Chambéry Cyclisme Compétition | + 01:14 | |
13 | Coss Loris | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 01:14 | |
14 | Spadini Enrico | GCD Autozai Contri Omap | + 01:26 | |
15 | Coser Davide | Campana Imballaggi | + 01:28 | |
16 | Messner Martin | Austria | + 01:39 | |
17 | Carpene Samuele | Assali Stefen Omap | + 01:55 | |
18 | Fumagalli Federico | Energy Team A.S.D. | + 02:09 | |
19 | Buratti Nicolò | Danieli 1914 Cycling Team | + 02:10 | |
20 | Trevisol Marco | Northwave - Cofiloc | + 02:12 | |
21 | Omrzel Aljaz | Slovenia | + 02:12 | |
22 | Sandri Edoardo | Campana Imballaggi | + 02:22 | |
23 | Ceolin Federico | C.S. Libertas Scorzè | + 02:28 | |
24 | Leclainche Gwen | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 03:35 | |
25 | Petrucci Mattia | GCD Autozai Contri Omap | + 03:35 | |
26 | Capron Rémi | Chambéry Cyclisme Compétition | + 03:36 | |
27 | Kabas Maximilian | Austria | + 04:05 | |
28 | Barsov Alexandr | Lokosphinx Juniores | + 04:07 | |
29 | Ongaro Davide | Sanvendemiano Cycling Team | + 04:28 | |
30 | Fontana Filippo | GS Caneva Team Nibali | + 04:31 | |
31 | Alessio Elia | U.C. Giorgione | + 04:51 | |
32 | Zambanini Edoardo | Campana Imballaggi | + 04:54 | |
33 | Gademan Sam | KNWU District Oost | + 04:57 | |
34 | Skok Anze | Slovenia | + 05:01 | |
35 | Del Ry Alessandro | Team Unicash Due C | + 05:14 | |
36 | Cadez David | Slovenia | + 05:30 | |
37 | Cucereanu Alexandro | Assali Stefen Omap | + 05:39 | |
38 | Vito Giovanni | GCD Autozai Contri Omap | + 05:41 | |
39 | Di Bernardo Nicolo | GS Caneva Team Nibali | + 05:41 | |
40 | Bleyer Paul | Austria | + 05:41 | |
41 | Charrin Aloïs | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 05:44 | |
42 | Calmand Robin | Chambéry Cyclisme Compétition | + 05:47 | |
43 | Dainese Alberto | GCD Autozai Contri Omap | + 05:48 | |
44 | Vettorel Marco | Sanvendemiano Cycling Team | + 05:48 | |
45 | Mazzoleni Marcello | Team LVF | + 05:50 | |
46 | Lesage Corentin | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 09:09 | |
47 | Dissegna Piero | Work Service Romagnano | + 09:23 | |
48 | Srbic Toni | Croatia | + 09:53 | |
49 | Bonaldo Kevin | U.C. Giorgione | + 09:53 | |
50 | Bersenev Nikita | Lokosphinx Juniores | + 09:58 | |
51 | Polese Alessio | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | + 10:06 | |
52 | Besa Giacomo | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | + 10:11 | |
53 | Brescacin Alessio | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | + 10:16 | |
54 | Milan Jonathan | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | + 10:17 | |
55 | Slomp Samuele | Campana Imballaggi | + 10:18 | |
56 | Leoni Alberto | ASD Borgo Molino Rinascita | + 10:20 | |
57 | Manfredi Samuele | Work Service Romagnano | + 10:21 | |
58 | Cover Leonardo | Northwave - Cofiloc | + 10:21 | |
59 | Scandiuzzi Davide | Northwave - Cofiloc | + 10:24 | |
60 | Carretta Riccardo | U.C. Giorgione | + 10:24 | |
61 | Simioni Gianluca | U.C. Giorgione | + 10:24 | |
62 | Acco Alessio | Work Service Romagnano | + 11:03 | |
63 | Barzotto Andrea | Sanvendemiano Cycling Team | + 11:05 | |
64 | Gelvih Gleb | Russia | + 12:17 | |
65 | Poludenko Eugenii | Lokosphinx Juniores | + 12:18 | |
66 | Bertizzolo Achille | Danieli 1914 Cycling Team | + 12:40 | |
67 | Basso Davide | Danieli 1914 Cycling Team | + 12:49 | |
68 | Curiale Felice | Energy Team A.S.D. | + 12:58 | |
69 | Squarzon Matteo | GCD Autozai Contri Omap | + 13:02 | |
70 | Niccoli Matteo | Team Unicash Due C | + 13:14 | |
71 | Disiot Alberto | Danieli 1914 Cycling Team | + 13:22 | |
72 | Cattelan Davide | ASD Borgo Molino Rinascita | + 13:24 | |
73 | Martini Davide | Assali Stefen Omap | + 13:26 | |
74 | Volpi Luca | Team LVF | + 13:31 | |
75 | Proserpio Christian | Energy Team A.S.D. | + 13:31 | |
76 | Steman Jip | KNWU District Oost | + 15:02 | |
77 | Jotanovic Marin | Croatia | + 16:34 | |
78 | Trotovsek Jan | Slovenia | + 16:51 | |
79 | Rataj Zan | Slovenia | + 18:15 | |
80 | Baudis Anthony | Chambéry Cyclisme Compétition | + 18:34 | |
81 | Tellegen Arno | KNWU District Oost | + 18:41 | |
82 | Padoin Lorenzo | Northwave - Cofiloc | + 18:50 | |
83 | Schirato Enrico | Danieli 1914 Cycling Team | + 18:50 | |
84 | Cepa Mesut | Team Unicash Due C | + 18:50 | |
85 | Maronese Luca | Sanvendemiano Cycling Team | + 18:52 | |
86 | Grendene Marco | ASD Borgo Molino Rinascita | + 18:53 | |
87 | Viero Marco | Work Service Romagnano | + 18:54 | |
88 | Farina Samuele | Energy Team A.S.D. | + 18:54 | |
89 | Carollo Francesco | Energy Team A.S.D. | + 19:09 | |
90 | Zumerle Emmanuele | ASD Borgo Molino Rinascita | + 19:09 | |
91 | Charcosset Romain | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 19:32 | |
DNF | Boscaro Davide | Work Service Romagnano | ||
DNF | Biancalani Andrea | Team Unicash Due C | ||
DNF | Jurisevic Carlo | Croatia | ||
DNF | Munafo Antonio | GS Caneva Team Nibali | ||
DNF | Gratzer Alexander | Austria | ||
DNF | Murn Bostijan | Slovenia | ||
DNF | Salvador Luca | GS Caneva Team Nibali | ||
DNF | Andreev Vladislav | Russia | ||
DNF | Starovoitov Danil | Russia | ||
DNF | Adami Andrea | Assali Stefen Omap | ||
DNF | Polozov Viacheslav | Lokosphinx Juniores | ||
DNF | Celi Filippo | C.S. Libertas Scorzè | ||
DNF | Polzer David | Austria | ||
DNF | Dercaci Marin | C.S. Libertas Scorzè | ||
DNF | Niero Gianmarco | C.S. Libertas Scorzè | ||
DNF | Schneider Sebestyen | Hungary | ||
DNF | Bessega Davide | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | ||
DNF | Ghisleri Luca | GS Caneva Team Nibali | ||
DNF | Mattiuz Stefano | GS Caneva Team Nibali | ||
DNF | Corini Matteo | Team LVF | ||
DNF | Zega Lorenzo | Team Unicash Due C | ||
DNF | Degli Innocenti Niccolo | Team Unicash Due C | ||
DNF | Paulon Samuele | Northwave - Cofiloc | ||
DNF | Pollini Riccardo | Assali Stefen Omap | ||
DNF | Hezeman Rick | KNWU District Oost | ||
DNF | Tosin Nicola | U.C. Giorgione |
Pos | Txirrindularia | Taldea | Denbora | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | - | Benedetti Gabriele | Work Service Romagnano | 05:21:01 | |
2 | 6 | Frigo Marco | Danieli 1914 Cycling Team | + 27 | |
3 | 1 | Piccolo Andrea | Team LVF | + 01:04 | |
4 | 2 | Raccani Simone | ASD Borgo Molino Rinascita | + 01:09 | |
5 | 15 | Dresti Nicholas | Team LVF | + 01:39 | |
6 | 43 | Zanandrea Simone | Northwave - Cofiloc | + 01:46 | |
7 | 28 | Da Costa Barros Raphaël | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 02:03 | |
8 | 16 | Baudin Alex | Chambéry Cyclisme Compétition | + 02:05 | |
9 | 33 | Guzzo Federico | Sanvendemiano Cycling Team | + 02:11 | |
10 | 15 | Graziato Nicola | GCD Autozai Contri Omap | + 02:14 | |
11 | 1 | Carpene Samuele | Assali Stefen Omap | + 02:22 | |
12 | 15 | Coss Loris | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 02:34 | |
13 | 6 | Buratti Nicolò | Danieli 1914 Cycling Team | + 02:35 | |
14 | 19 | Emorine Quentin | Chambéry Cyclisme Compétition | + 02:36 | |
15 | 11 | Spadini Enrico | GCD Autozai Contri Omap | + 02:46 | |
16 | 5 | Omrzel Aljaz | Slovenia | + 03:03 | |
17 | 52 | Zanei Alessio | Campana Imballaggi | + 03:23 | |
18 | 30 | Trevisol Marco | Northwave - Cofiloc | + 03:50 | |
19 | 52 | Coser Davide | Campana Imballaggi | + 03:55 | |
20 | 3 | Petrucci Mattia | GCD Autozai Contri Omap | + 04:28 | |
21 | 46 | Sandri Edoardo | Campana Imballaggi | + 04:46 | |
22 | 12 | Capron Rémi | Chambéry Cyclisme Compétition | + 04:58 | |
23 | 59 | Fumagalli Federico | Energy Team A.S.D. | + 05:06 | |
24 | 6 | Leclainche Gwen | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 05:15 | |
25 | 59 | Ceolin Federico | C.S. Libertas Scorzè | + 05:47 | |
26 | 4 | Skok Anze | Slovenia | + 05:52 | |
27 | 24 | Barsov Alexandr | Lokosphinx Juniores | + 05:53 | |
28 | 15 | Ongaro Davide | Sanvendemiano Cycling Team | + 06:00 | |
29 | 12 | Cucereanu Alexandro | Assali Stefen Omap | + 06:08 | |
30 | 9 | Alessio Elia | U.C. Giorgione | + 06:19 | |
31 | 73 | Messner Martin | Austria | + 06:19 | |
32 | 13 | Mazzoleni Marcello | Team LVF | + 06:39 | |
33 | 21 | Gademan Sam | KNWU District Oost | + 06:59 | |
34 | 6 | Vito Giovanni | GCD Autozai Contri Omap | + 07:01 | |
35 | 41 | Fontana Filippo | GS Caneva Team Nibali | + 07:12 | |
36 | 30 | Zambanini Edoardo | Campana Imballaggi | + 07:18 | |
37 | 4 | Vettorel Marco | Sanvendemiano Cycling Team | + 07:18 | |
38 | 24 | Del Ry Alessandro | Team Unicash Due C | + 07:24 | |
39 | 16 | Charrin Aloïs | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 07:47 | |
40 | 16 | Calmand Robin | Chambéry Cyclisme Compétition | + 07:51 | |
41 | 57 | Kabas Maximilian | Austria | + 08:05 | |
42 | 32 | Di Bernardo Nicolo | GS Caneva Team Nibali | + 08:22 | |
43 | 30 | Dainese Alberto | GCD Autozai Contri Omap | + 08:26 | |
44 | 51 | Cadez David | Slovenia | + 09:27 | |
45 | 54 | Bleyer Paul | Austria | + 09:41 | |
46 | 31 | Dissegna Piero | Work Service Romagnano | + 09:51 | |
47 | 18 | Lesage Corentin | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 10:29 | |
48 | 45 | Leoni Alberto | ASD Borgo Molino Rinascita | + 10:41 | |
49 | 36 | Manfredi Samuele | Work Service Romagnano | + 10:49 | |
50 | 14 | Bonaldo Kevin | U.C. Giorgione | + 11:21 | |
51 | 37 | Acco Alessio | Work Service Romagnano | + 11:31 | |
52 | - | Bersenev Nikita | Lokosphinx Juniores | + 11:44 | |
53 | 16 | Carretta Riccardo | U.C. Giorgione | + 11:52 | |
54 | 4 | Milan Jonathan | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | + 11:58 | |
55 | 8 | Scandiuzzi Davide | Northwave - Cofiloc | + 12:02 | |
56 | 3 | Polese Alessio | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | + 12:15 | |
57 | 3 | Besa Giacomo | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | + 12:20 | |
58 | - | Simioni Gianluca | U.C. Giorgione | + 12:32 | |
59 | 9 | Slomp Samuele | Campana Imballaggi | + 12:42 | |
60 | 5 | Cover Leonardo | Northwave - Cofiloc | + 12:42 | |
61 | 17 | Brescacin Alessio | - | A.S.D. Sacilese Euro 90 P3 | + 13:08 |
62 | 2 | Barzotto Andrea | Sanvendemiano Cycling Team | + 13:18 | |
63 | 59 | Cattelan Davide | ASD Borgo Molino Rinascita | + 13:45 | |
64 | 55 | Disiot Alberto | Danieli 1914 Cycling Team | + 13:47 | |
65 | 53 | Martini Davide | Assali Stefen Omap | + 13:53 | |
66 | 35 | Srbic Toni | Croatia | + 14:17 | |
67 | 49 | Volpi Luca | Team LVF | + 14:20 | |
68 | 36 | Squarzon Matteo | GCD Autozai Contri Omap | + 14:22 | |
69 | 1 | Poludenko Eugenii | Lokosphinx Juniores | + 14:44 | |
70 | 10 | Niccoli Matteo | Team Unicash Due C | + 16:07 | |
71 | 12 | Proserpio Christian | Energy Team A.S.D. | + 16:28 | |
72 | 19 | Bertizzolo Achille | Danieli 1914 Cycling Team | + 16:28 | |
73 | 20 | Curiale Felice | Energy Team A.S.D. | + 16:38 | |
74 | 31 | Gelvih Gleb | Russia | + 17:34 | |
75 | 29 | Trotovsek Jan | Slovenia | + 18:25 | |
76 | 71 | Grendene Marco | ASD Borgo Molino Rinascita | + 19:14 | |
77 | 61 | Viero Marco | Work Service Romagnano | + 19:22 | |
78 | 33 | Rataj Zan | Slovenia | + 19:49 | |
79 | 39 | Maronese Luca | Sanvendemiano Cycling Team | + 20:22 | |
80 | 23 | Baudis Anthony | Chambéry Cyclisme Compétition | + 20:39 | |
81 | 50 | Charcosset Romain | Comite Auvergne-Rhône-Alpes | + 20:52 | |
82 | 19 | Cepa Mesut | Team Unicash Due C | + 21:00 | |
83 | 6 | Tellegen Arno | KNWU District Oost | + 21:26 | |
84 | 28 | Steman Jip | KNWU District Oost | + 21:59 | |
85 | 4 | Carollo Francesco | Energy Team A.S.D. | + 22:06 | |
86 | 8 | Farina Samuele | - | Energy Team A.S.D. | + 22:34 |
87 | 30 | Basso Davide | Danieli 1914 Cycling Team | + 22:40 | |
88 | 20 | Zumerle Emmanuele | ASD Borgo Molino Rinascita | + 24:41 | |
89 | 26 | Jotanovic Marin | Croatia | + 25:33 | |
90 | 21 | Schirato Enrico | Danieli 1914 Cycling Team | + 25:38 | |
91 | 22 | Padoin Lorenzo | Northwave - Cofiloc | + 26:07 |
3. Etapa | 92.0 km
Udine -> Sauris di Sotto
J-2.1
G.Benedetti | Liderra
A.Piccolo | Gaztea
G.Benedetti | Puntuak
A.Bertizzolo | Mendia
S.Manfredi | Tarteko helmuga